Loading...

نحوه ضدعفونی کردن اسباب‌ بازی ‌های کودک

|
نحوه ضدعفونی کردن اسباب‌ بازی ‌های کودک
اسباب بازی های کودک ممکن است سرگرم کننده و بی ضرر و زیان بنظر برسند، ولی این وسایل هم بدون تمیز کردن منظم میتوانند به سرعت به مکانی برای رشد میکروب ها مبدل شوند.

نحوه ضدعفونی و تمیز کردن اسباب بازی ها

همان طور که اغلب والدین می دانند بچه ها علاوه بر تماس زیادی که با اسباب بازی های خود دارند، امکان دارد این وسیله ها را در دهان خود قرار دهند از این جهت تمیز و ضدعفونی کردن آنها به ویژه در شرایط شیوع ویروس کرونا از اهمیت زیادی برخوردار است. 

شیوه ضدعفونی کردن اسباب بازی های کودک شما به نوع اسباب بازی و جنسی که از آن ساخته شده است بستگی دارد. به عنوان مثال باید بعضی از اسباب بازی های کودک را با روش های ساده و با دست تمیز کرد، ولی بعضی دیگر از آنها را میتوان درون ماشین لباسشویی یا ماشین ظرفشویی انداخت. در این مطلب نحوه تمیز کردن چند نوع اسباب بازی آورده شده است. 

* ضدعفونی کردن اسباب بازی های پلاستیکی

بعضی از اسباب بازی های پلاستیکی را که فاقد باتری هستند، برای ضدعفونی شدن درون ماشین ظرفشویی قرار دهید. با استفاده از مقداری مواد شوینده و آب گرم وسایل بازی های کودک شما به خوبی در ماشین ظرفشویی ضدعفونی می شوند. حتما توجه داشته باشید که اسباب بازی ها فاقد هرگونه باتری یا قطعات ریزی باشند که امکان آسیب دیدن آنها در ماشین ظرفشویی وجود دارد. اسباب بازی های حاوی مواد لاستیکی را نمی توان داخل ماشین ظرفشویی قرار داد، به دلیل آن که مواد لاستیکی تحمل دمای بالا را نداشته و با آب داغ خراب می شوند.

(اسباب بازی های باتری دار را نباید داخل ماشین لباسشویی شست)

* ضدعفونی کردن اسباب بازی هایی باتری دار

برای شستشوی این نوع اسباب بازی ها باید نخست با استفاده از محلول آب گرم و صابون و یک دستمال پارچه ای تمیز اسباب بازی ها را ضدعفونی کنید. بعد از آن با یک دستمال دیگر آنها را خشک کنید. بعد از آن باید با استفاده از آب و دستمال مجدداً اسباب بازی ها را تمیز کنید تا هرگونه اثرات مواد شوینده و صابون از روی آنها پاک شود. در پایان با یک دستمال تمیز اسباب بازی را خشک کنید. اکنون میتوانید آنرا در اختیار کودکتان قرار دهید.

* ضدعفونی کردن اسباب بازی های پارچه ای و پولیشی

میتوان اسباب بازی های پارچه ای و پولیشی را با مایع یا پودر لباسشویی ضد عفونی کننده درون ماشین های لباسشویی انداخت. برای خشک شدن این اسباب بازی ها باتوجه به جنس و مدلشان میتوان آنها را در محلی در معرض هوای آزاد قرار داد یا آویزان کرد. در صورتی که از خراب شدن شکل آنها نگرانید میتوانید آنها را به همراه چند توپ تنیس درون خشک کن لباسشویی بگذارید تا شکل و حالتشان تغییر نکند و مواد داخلشان گلوله نشود. 

چند نکته بهداشتی در مورد ضدعفونی کردن وسایل کودکان

برای شست وشوی دست های بچه ها ترجیحاً از ژل های غیر الکلی آنتی سپتیک موجود در بازار که عاری از مواد شیمیایی من جمله تریکلوزان ماده شیمیایی آسیب رسان به پوست میباشد و اصولاً دارای مواد الکلی با درصد پائین هستند، استفاده شود.

بهترین ماده برای شستشوی دست های بچه ها در محیط بیرون از منزل، استفاده از این ژل ها بدون نیاز به آبکشی است و در محیط خانگی هم بهترین شیوه ضدعفونی، استفاده از آب و صابون است. 

ولی متأسفانه بعضی به صورت وسواس گونه از مواد ضد عفونی کننده استفاده نموده و دایم بدن خویش را در معرض محلول های الکلی قرار می دهند. این طور مصارف نه تنها توصیه نمی شود بلکه باید شدیداً از آن پرهیز شود چون هنگامی که با محیط بیرون تماس نداریم نیازی هم برای ضدعفونی کردن نیست.

باید توجه داشت که بیش از خود محلول های ضدعفونی کننده ، بخار آن خطرناک است. مواد شیمیایی موجود در مواد ضدعفونی کننده یا گندزدا شدیداً قابلیت بخار پذیری دارند و این بخار در صورت ورود به مجاری تنفسی یا منافذ پوستی خطرناک هستند. به همین منظور توصیه می شود در زمان ضدعفونی خانه یا استفاده از مواد ضد عفونی کننده حتماً درها و پنجره خانه یا حتی محیط کار را باز گذاشته تا جریان هوا بخار مواد شیمیایی را از خانه دور کند.

منبع: بیتوته

0
بازخوردها
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
  برگشت به بالا